بزرگی سینه در آقایان

علائم ژنیکوماستی در آقایان و درمان ژنیکوماستی

ژنیکوماستی، یا رشد بیش از حد سینه ها در مردان، در هر سنی شایع است و میتوان راه های درمان ژنیکوماستی را در پیش گرفت. ژینکوماستی ممکن است به دلیل تغییرات هورمونی، شرایط ارثی ، بیماری ، و یا استفاده از بعضی داروهای خاص عود کند. درمان ژنیکوماستی می تواند سبب افزایش اعتماد به نفس شود .

 

نشانه و علائم ژنیکوماستی چیست؟

اولین علائم ژنیکوماستی بزرگ شدن سینه های مرد است ؛ همانطور که قبلا ذکر شد، ژنیکوماستی بزرگ شدن بافت غده به جای بافت چربی است.به طور متناوب در مکان که نوک پستان است و ممکن است حس لاستیک یا قوی داشته باشد، مشابه است.

ژنیکوماستی معمولا در هر دو طرف اتفاق می افتد اما در برخی موارد می تواند یک طرفه باشد. اگر هر دو طرف درگیر شوند، ممکن است یک سینه بزرگتر شود. گرما و حساسیت ممکن است وجود داشته باشد، اگر چه معمولا هیچ درد شدیدی وجود ندارد.

مهمترین تمایز با ژنیکوماستی تفاوت در سرطان سینه مردانه است که حدود ۱٪ موارد کلی سرطان پستان را شامل می شود. سرطان معمولا به یک طرف محدود می شود، لزوما در اطراف نوک پستان قرار نمی گیرد، احساس سختی می کند و می تواند با کمرنگ شدن پوست، عقب نشینی نوک پستان، تخلیه نوک پستان و بزرگ شدن گره های لنفاوی زیر بغل (زیر بغل) همراه باشد

 

چه داروهایی باعث ژنیکوماستی می شوند؟

ژنیکوماستی همچنین می تواند یک عارضه جانبی از تعدادی از داروها باشد؛ نمونه هایی از داروهایی که می توانند در ارتباط با ژنیکوماستی باشند، عبارتند از:

 • (آلدکتون) ، یک دیورتیک است که دارای فعالیت ضد آندروژنیک است که مسدود کننده های کانال کلسیم و برای درمان فشار خون بالا استفاده می شود (مانند نایفیدیپین (Procardia و دیگران
 • داروهای مهارکننده ACE برای فشار خون بالا
 • برخی از آنتی بیوتیک ها (برای مثال ایزونیزید، کتوکونازول و مترونیدازول)
 • داروهای ضد زخم (مانند رانیتیدین ، سایمتیدین و امپرازول)
 • درمان ضد آندروژن یا استروژن برای سرطان پروستات
 • متایلدپا (آلدومت)
 • درمان با داروهای ضد رتروویروسی بسیار فعال (HAART) برای بیماری اچ آی وی، که ممکن است باعث ایجاد توزیع مجدد چربی شود که به pseudogynecomastia منجر شود یا در بعضی موارد ژنیکوماستی واقعی
 • دیویوکسین
 • دیازپام (والیوم)
 • مواد مخدر (به عنوان مثال، الکل، ماری جوانا، هروئین)
 • روغن اسطوخدوس و روغن درخت چای، هنگامی که در محصولات مراقبت از پوست استفاده می شود، همراه با ژنیکوماستی است ؛

اگر فکر می کنید که سینه های در حال رشد و یا شرایط مرتبط را دارید، بهتر است با پزشک یا سایر متخصصان مراقبت های بهداشتی و سلامتی مشورت کنید.

 

چه بیماری ها و شرایط باعث ایجاد ژنیکوماستی می شود؟

تعدادی از شرایط پزشکی همچنین ممکن است به ژنیکوماستی تبدیل شود:

 • سوء تغذیه و تغذیه مجدد (بهبودی از سوء تغذیه) هر دو نشان داده شده است که یک محیط هورمونی ایجاد می کنند که ممکن است منجر به ژنیکوماستی شود. به همین ترتیب، سیروز کبد، متابولیسم هورمونهای طبیعی را تغییر می دهد و ممکن است موجب بروز ژنیکوماستی شود.
 • اختلالات اندام جنسی مردان (تست) می تواند منجر به کاهش تولید تستوسترون و تولید بیشتر استروژن و در نهایت منجر به ژنیکوماستی شود .این اختلالات ممکن است ژنتیکی باشند، مانند سندرم Klinefelter، یا به علت تروما، عفونت، کاهش جریان خون یا پیری باشد.
 • سرطانها ممکن است هورمون هایی را ایجاد کنند که موجب بروز ژنیکوماستی شوند.به ندرت، سرطان های غیر از تومورهای بیضه ممکن است هورمون هایی ایجاد کنند که می تواند موجب بروز ژنیکوماستی شود.

 

آمادگی های لازم پیش از عمل ژنیکوماستی

در صورتی که درمان ژینکوماستی با جراحی قابل درمان باشد شرایط پزشکی ، حساسیت های داروئی ،مصرف فعلی داروها ، ویتامین ها ، الکل ، سیگار ، و مواد مخدر و استروئیدها ، وضعیت سلامت عمومی و بیماری های قلبی و عوامل خطرساز در مورد بیمار مبتلا به ژینکوماستی  بررسی می شود.آزمایش های تشخیصی غدد مترشحه داخلی ، به منظور یافتن علت زمینهای ژنیکوماستی انجام می شود . لازم است پزشک به معاینه سینه ها و اندازه گیری های دقیق از نظر اندازه ، شکل ، کیفیت پوست ، و موقعیت نوک سینه و هاله دور آن بپرازد.

 

مراحل درمان ژینکوماستی

جراحی برای تصحیح ژنیکوماستی را می توان به صورت سرپائی ، در مطب یا مرکز جراحی محدود ، و یا در بیمارستان انجام داد . این عمل ممکن است تحت بی هوشی عمومی یا بیحسی موضعی همراه با تسکین انجام گیرد

جراحی پلاستیک برای درمان ژنیکوماستی که اصطلاحا ماموپلاستی کاهنده نیز نامیده می شود . جراح با کوچک نمودن اندازه سینه شکل قفسه ی صدری را مسطح و زیباتر خواهد کرد . در موارد شدید ژنیکوماستی ممکن است وزن بافت اضافی سینه سبب آویزان شدن سینه ها و کشیدگی ناحیه ی هاله شود . در چین مواردی موقعیت و اندازه ی هاله را می توان با عمل جراحی بهبود بخشیده و پوست اضافی را از بین برد .

 

درمان ژنیکوماستی

 • روش لیپوساکشن و درمان ژنیکوماستی

قبل از عمل مناسب ترین روش برای درمان ژینکوماستی تعیین خواهد شد . پس از بیهوشی بیمار در صورتی  که ژنیکوماستی به علت افزایش بافت چربی باشد ، می توان از لیپوساکش به تنهائی استفاده نمود . این امر مستلزم فروبردن یک کانولا یا یک لوله ی نازک توخالی از برش های متعدد کوچک است .با حرکت دادن کانولا چربی اضافی شل و با مکش خلا خارج می شود .

 

 • درمان ژنیکوماستی با روش اکسیزیون

عمل جراحی  تصحیح  ژینکوماستی نیازمند برش است .روش اکسیزیون زمانی  به کار می روند که خارج کردن بافت غددی سینه یا پوست اضافی برای تصحیح ژنیکوماستی لازم باشد . بعلاوه اکسزیون در مواقع کوچک کردن هاله ، و تغییر نوک سینه به موقعیت طبیعی مردانه لازم خواهد بود . الگوهای برش براساس شرایط ویژه و ترجیح جراحی متغیرخواهند بود . در بعضی موارد  ژنیکوماستی با لیپوساکشن و اکسزیون توام درمان می شود .

 

[wp_ulike]